Efter att ha tagit pulsen på livfulla Dublin vandrar du genom ett landskap fyllt av kontraster.

Vandringsresa. Mjukt böljande gröna kullar, ljunghedar, djupa glaciärdalar och dramatiska klippkuster. Allt detta ryms i Irlands unika landskapsbild som var du än befinner dig skiftar i olika nyanser av grönt. Besöket på ett whiskeydestilleri ger dig ytterligare en bild av landets stolta kultur.

Visa avgångar från 13 648:-
Nyhet
Laddar...

Resfakta

  • Land: Irland
  • Svårighetsgrad:
  • Reslängd: 8 dagar
  • Gruppstorlek: 14–18 personer
  • Visum krävs: Nej

Höjdpunkter

  • Whiskyprovning på Tullamore
  • Titanic-vandring i Cobh
  • Båttur över Killarneysjöarna
  • Irish night I ett "townhouse" I Dublin
 
"Vackert och omväxlande, till stora delar som a walk in the park" Tanja Selberg, TEMA-reseledare på Irland
 

Avresor

Datum och avresetid Reslängd Avreseort Grundpris Platser kvar
8 dagar Köpenhamn 15 548:- 1 Boka
8 dagar Landvetter 14 798:- 2 Boka
8 dagar Köpenhamn 14 148:- 2 Boka
8 dagar Sthlm/Arlanda 13 798:- 2 Boka
8 dagar Köpenhamn 14 148:- 2 Boka
8 dagar Sthlm/Arlanda 15 698:- Fullbokad

Andra TEMA-resor i Europa

Prisinformation

  • Flyg t/r Skandinavien
  • Samtliga övernattningar
  • 7 frukostar
  • 2 luncher
  • 7 middagar
  • Inträden enligt program
  • TEMA-reseledare
  • Prisavdrag om du bokar flyg på egen hand, 2 200:-
"Vackert och omväxlande, till stora delar som a walk in the park" Tanja Selberg, TEMA-reseledare på Irland

Irland

Irland
  • Folkmängd: 4,1 miljoner
  • Landets yta: 70 273 km²
  • Religion: Religionsfrihet men majoriteten är romersk-katolsk (92%), protestanter (3%), resterande har ingen religion eller tillhör annan religion som islam, buddism eller judendom.
  • Valuta: Euro
  • Språk: Iriska, engelska

Dagsprogram Sommar 2012

maj–jul

Dag 1 - Stadspromenad Dublin med irländsk afton

Med förmiddagsflyg ankommer du till Dublins flygplats där din TEMA reseledare möter dig för en trevlig vandringsvecka.

Dublins historia sträcker sig gott och väl mer än 1.000 år tillbaka i tiden. Från att ha börjat som en bosättning för vikingar har den idag utvecklats till en av världens mest myllrande huvudstäder. Det är en stad med en rik kultur och du får redan på denna resans första dag ge dig ut på en vandring för att lära känna Dublin.

Genom att vandra på stadens gator, i gränder, över kullersten, längs floden Liffey och genom parker får du få uppleva historien från vikingarna till georgiansk arkitektur, fantastiska medeltida hus och fina katedraler. Kanske har du läst James Joyce's Odysseus och känner igen de platser som Leopold Bloom besöker i boken.

På kvällen blir din välkomstmiddag en riktig irländsk tillställning med musik, dans och god mat i ett av stadens vackra gamla adelshus, ett så kallat townhouse.

Dag 2 - Vandring i Slieve Bloom Mountains

Du lämnar huvudstadens folkliv och trafik för att bege dig inåt landet till Slieve Bloom Mountains. De mjukt rundade bergen på centrala Irlands slätter bjuder på vackra vandringar och dagens vandring om 16 kilometer bjuder, vid klart väder, på vyer där du kan se Irlands fyra högsta bergstoppar. (Faktum är att Irlands högsta berg bara är 1038 m ö h).

Dagens strövtåg går genom skogar och jordbrukslandskap på skogs- och grusvägar, längs vattendrag och dalar. "Glen" betyder dal och vandringen börjar i Glenbarrow som är dalen där Barrowfloden flyter fram. Efter en inte alltför lång promenad kommer du till det vackra Clamphole-vattenfallet, som egentligen är tre fall, varav de nedersta är det större och mest fotograferade.

Det landskap du går genom har många fantasieggande namn som Knockanastumba Mountain. Här är det nästan att man förväntar sig se en Leprechaun, det vill säga den irländska grönklädda tomten. Turen avslutas i Clonaslee, en pittoresk liten by med gamla anor från den keltiska tiden.

Sent under eftermiddagen checkar du in på ditt bekväma hotell i Port Laoise där du kan koppla av med ett dopp i poolen, innan kvällens middag serveras.

Dag 3 - Historisk promenad i Cobh/Cove

Idag väntar en resa i historien och du lämnar Port Laoise för att resa söderöver. Det första stoppet blir Cashel med sin klippa och slottsruin "Rock of Cashel", också känd som St Patricks klippa.

Dagens vandring är mer av en stadspromenad (ca 1,5 timme) och äger rum i Cobh (Cove) of Cork, belägen på den största av de tre öarna i Corks bukt. Detta var de stora båtarnas sista hamn innan deras färd över Atlanten mot Amerika. Härifrån emigrerade hundratusentals hungriga och fattiga irländare mot ett nytt liv på andra sidan havet, speciellt under svältåren 1844-48. Cobh är idag en charmig kuststad där husen klättrar på sluttningarna upp mot den ståtliga katedralen. Promenaden tar dig genom de historiska kvarteren som inte ändrats mycket sedan den kungliga postångaren Titanic lämnade hamnen här på sin jungfruresa och sjönk den 15 april 1912.

På eftermiddagen checkar du in på ditt hotell för de kommande två nätterna. Från hotellet har du en vacker utsikt över Bantrybukten.

Dag 4 - Kustvandring längs Sheeps head

Ett dramatiskt kustlandskap är inramningen för dagens något längre vandring om 16 kilometer förbi spektakulära klippor och fyrar. Terrängen är mycket varierad med såväl kuperade stigar som vandringsleder över öppna gräs- och ljunghedar. Blåsten kan ta i och på vindarna ser du sjöfågel som stormsvala, mindre lira, stormfågel och tretåig mås. Men även större lira, gulnäbbad lira och grålira förekommer här. Utmed kusten görs årligen observationer av val, havssköldpaddor och hajar. Delfiner syns även till med jämna mellanrum.

Om du vill följer du med på en promenad till Bantry House under eftermiddagen. Den räknas som en av de finaste historiska byggnaderna på Irland och beboddes av grevarna av Bantry. Den vackra trädgården med utsikt över Bantry Bay är väl värd besöket. I det gamla herrgårdsköket är ett gemytligt kafé inrett, vilket varmt rekommenderas.

Dag 5 - Skogsvandring i Glengariff Woods

Dagen börjar med en vandring i Glengariff Woods, ett naturreservat i en djup glaciärdal på Bantrybuktens nordsida. Skogen består huvudsakligen av berg- och järnek, björk, rönn och pil. Här väljer du mellan två utmärkta vandringsleder om 3 respektive 3,5 kilometer.

Efter lunch gör du en kort båttur till den lilla ön Ilnacullin i Bantrybukten. Den 15 hektar stora ön är känd bland hortonomer världen över som en sällsynt vacker liten trädgårdsö. Plantrikedomen är omfångsrik i både form och färg, ständigt skiftande med årstiderna. Under maj och juni är färgerna på rhododendron och azaleor som mest framträdande, medan klätterhortensia, klematis och trumpetranka dominerar från midsommar fram till augusti. Med sin skyddade plats och golfströmmens varma inflytande är klimatet i vissa hänseenden subtropiskt och passar odling av växter från många delar av världen.

Vid ankomst till Killarney stannar bussen vid Muckross Garden varifrån du promenerar genom den vackra slottsparken cirka 4 km till hotellet där du ska tillbringa två nätter.

Dag 6 - Vandring genom Gap of Dunloe

På andra sidan Killarneysjön börjar du dagens vandring vid Kate Kearney's Cottage genom Gap of Dunloe. Här samlas många turistbussar för att låta sina passagerare fotografera. Platsen är vacker och har bland annat använts i filmatiseringen av den irländska filmen "The crying game".

Du vandrar in i "gapet" som skapats av glacärers framfart för miljontals år sedan. Omgivningen kan upplevas som karg till en början men dagens vandring är resans kanske mest imponerande. De drygt 10 kilometrarnas vandring sker på vägar som mest trafikeras av häst och vagn. Du går förbi övergivna hus och över stenbroar i en dramatisk och karg natur. Istället för att vandra tillbaka samma väg, stiger du ombord en båt som tar dig över de tre sjöarna Upper, Middle och Lower Lake till ruinerna av Ross Castle med vacker utsikt över Killarneys nationalpark.

Från Ross Castle kan du själv välja att promenera in till stan eller hem till hotellet, cirka 3 kilometer.

Dag 7 - Vandring längs Great Southern Railtrack

Du lämnar Killarney med buss som tar dig till pittoreska Ardagh där det sägs att självaste St Patrick byggde en kyrka. Här börjar du dagens något annorlunda vandring utmed sträckningen av Great Southern Rail från Ardagh till Rathkeale. Den gamla järnvägslinjen är idag omgjord till en vandringsled genom grevskapet Limericks böljande, gröna landskap. Din vandring idag är cirka 10 kilometer.

Lunchen intas i idylliska Ardare.

Din resa på Irland avslutas därefter i Tullamore, där du också finner det gamla whiskydestilleriet. Här får du lära dig mer om nationaldrycken och smaka lite av de ädla dropparna.

Dag 8 - Hemresa

Efter frukost är det dags för busstransfer till Dublins flygplats (ca 2 timmar), för hemresa till Skandinavien.

I korthet

Dag 1

Skandinavien – Dublin. Stadsvandring i Dublin. Middag inkluderad. En övernattning på hotell i Dublin.

Dag 2

Dublin – Port Laoise. Buss 120 km. Vandring i Slieve Bloom Mountains 15 km. Frukost, lunchbox och middag inkluderad. En övernattning på hotell i Port Laoise.

Dag 3

Port Laoise – Bantry. Buss 280 km. Historisk promenad i Cobh 1,5 timme. Frukost och middag inkluderad. Två övernattningar på hotell i Bantry.

Dag 4

Kustvandring längs Sheeps head 16 km. Besök på Bantry House. Frukost, lunchbox och middag inkluderad.

Dag 5

Bantry – Killarney. Buss 70 km. Blomstervandring på Garinish Island och skogsvandring i Glengariff, totalt ca 7 km. Frukost och middag inkluderad. Två övernattningar på hotell i Killarney.

Dag 6

Vandring "Gap of Dunloe" 10 km, samt båttur på Killarneys sjöar. Frukost och middag inkluderad.

Dag 7

Killarney – Tullamore. Buss 220 km. Vandring längs Great Southern railtrack 8 km. Besök på whiskeydistelleri, med smakprov. Frukost och middag inkluderad. En övernattning på hotell i Tullamore.

Dag 8

Tullamore – Dublin. Buss 100 km. Avresa till Skandinavien. Frukost inkluderad.

Bilder & Film

Reseledare

Här kan du se reseledare som leder resan till Europa. Tyvärr kan vi inte säga exakt vem som kommer att leda just din resa.

Tanja Selberg

Jag har en favorit kontinent, Afrika, vilt och vackert. De länder jag arbetar i är favoriter; Sydafrika, Kenya och Tanzania. Alla var och en på sitt sätt.

Ett favoritminne jag har är när vi lyckats rulla ifrån en närgången ung lejon hane, då vår ranger siktade på lejonet med sitt gevär. Vi är minst sagt lättade och upprymda när vår ranger säger ”that lion wanted to eat us” och skrattar hjärtligt som man gör i Afrika.

Det finns en akacia uppkallad efter mig i reservatet Shaba i norra Kenya, ”Tanjas-acacia”. En ovanligt vacker akacia som ser ut som en ”jätte-bonsai”. Dessvärre när jag passerade senast i mars 2010 såg trädet döende ut.

Fakta om Tanja Selberg

  • Utbildning: Geovetare
  • Antal år som reseledare: 18
  • Språk: Svenska, engelska
  • Leder: Kenya, Tanzania, Sydafrika
  • Okänd kunskap: Åker numera runt i Afrika med min yoga-matta i packningen.

Fakta om Jan Pedersen

  • Utbildning: Biolog
  • Antal år som reseledare: 20
  • Språk: Danska, svenska, engelska, italienska.
  • Leder: Italien, Kenya, Sydafrika.
  • Okänd kunskap: Bygger kajaker

Jan Pedersen

Att arbeta som reseledare är härligt. Men jag har även andra järn i elden, som t ex att skriva böcker om fåglar och vilda djur och tar bildera till böckerna.

”Det är en positiv utmaning att jobba i länder där inte bara djuren, utan även där turismen är vild. Där flodhästar, lejon och elefanter kommer nära. För mig är det en tillfredsställelse när våra resenärer blir entusiastiska och förstår vikten av att skydda områdena vi reser i.

Kunskap och skratt är en skön mix. Jag glömmer aldrig när vi på safari i Botswana ser sju tyskar på taket på en Land Rover. De har tappat bilnycklarna och nedanför sitter en lejonfamilj och väntar på nästa drag. Vi lyckades frigöra tyskarna…”

Bra att veta

I grundpriset ingår

Flygresa Dublin t o r, övriga transporter enligt program, del i dubbelrum, måltider enligt resfakta, TEMAs reseledning, inträden, samtliga utflykter enligt program och dricks, om ej annat anges.

Valuta:

I resan ingår måltider enligt resfakta. Utgifter du har att räkna med är för måltidsdrycker, kaffe, förfriskningar och dricks.

Svenska kronor kan växlas på Irland. Du sparar dock tid om din reskassa består av euro, som är den lokala valutan. De vanligaste bankkorten fungerar i de flesta bankomater för kontantuttag.

Dricks:

Dricks till lokala guider och chaufförer, samt för aktiviteter och måltider som är inkluderade i programmet ingår i resans pris.

Till egna måltider får du beräkna dricks, kotym är ca 10% om god serivce och kvalitet levereras.

Klimat och klädsel:

Vädret är omväxlande på Irland och plötsliga regnskurar är inte ovanligt, därför är bra regnkläder ett måste. Vandringsområden är ofta blöta och vi rekommenderar därför en bra vandringskänga istället för tunnare springskor. En egen ryggsäck att ha med under vandringarna är också en rekommendation.

Man klär gärna om till middag.

Ett par av hotellen har fina pooler så badkläder kan vara bra att ha med sig om man önskar ta sig ett bad efter dagens vandring.

Observera

Vår vandring på Irland har ej de typiska picknickluncherna i dagsprogrammet, vilka annars ofta förknippas med TEMAs vandringsresor. Vi har valt att här istället ge flexibilitet och möjlighet att uppleva den lokala pub och matkulturen med lunchstopp hos lokala restauratörer. Dag 2 respektive dag 4 erhåller du lunchpaket på morgonen att själv ta med i din ryggsäck under dagens vandring.

Middagarna intas på respektive hotell.

Vandringen:

Läs mer här Vandring– tips & utrustningsråd »

Se "Observera" - dvs picknick utrustning behöver ej medtagas på denna vandringsresa. Dock kan det vara av intresse att ha med en egen termos och kopp för vandringarna.

Pass och visum

Nordiska medborgare behöver ej visum.

Ta del av viktig allmän information om pass och visum

Hotell

Ashling Hotel Dublin

Parkgate Street, DUBLIN

Telefon: +353 01 677 2324

Fax: +353 01 679 3783

The Killeshin Hotel

Dublin Road, PORTLAOISE

Telefon: +353 057 863 1200

Fax: +353 057 863 1205

Westlodge Hotel and Pondlodge Cottages

BANTRY

Telefon: +353 027 503 60

Fax: +353 027 504 38

Victoria House Hotel

Muckross Road, KILLARNEY

Telefon: +353 064 663 5430

Fax: +353 064 663 5439

Central Hotel Tullamore

Main Street, TULLAMORE

Telefon: +353 057 936 0034

Fax: +353 057 932 0350