Nordiska medborgare behöver ej visum.
Observera att de flesta länder kräver att passet ska vara giltigt minst sex månader efter inresa.
Zakynthos, den sydligaste ön i Joniska havet, erbjuder varierad vandring med frodig grönska, berg i väst och lågland i öst. Under resan har vi fem vandringsdagar bland olivlundar och badvikar, med spektakulära vyer längs havet, genom odlingslandskap och uppför berg. I Zakynthos stad upplever vi modernt liv, medan bergsbyn Loucha känns tidlös. En dag är fri för egna aktiviteter.
Länder: Grekland
Typ av resa: Vandringsresa - svårighetsgrad 1, lätt
Reslängd: 8 dagar
Gruppstorlek: 15-22 personer
Visum krävs: Nej
Middag på hotellet ingår, men det kommer inte att vara en gemensam sittning eftersom deltagarna anländer till hotellet vid olika tidpunkter under eftermiddagen och kvällen. Varje gäst är välkommen att äta när det passar dem bäst inom restaurangens öppettider, vilket ger flexibilitet för en behaglig ankomst och måltid.
Dag 2 – Vandring vid Gerakas och i Zante
Idag beger vi oss till halvön Gerakas, som sträcker ut sig med en lång fin sandstrand öster om Laganasbukten. Detta är en del av den naturskyddade marinparken som har nationalparksstatus – för havssköldpaddornas väl. I Gerakas finns ett litet Turtle Rescue Center som vi besöker om (!) någon av föreståndarna befinner sig på plats. Vi vandrar i det öppna kustlandskapet och ser även rester från tyskarnas ockupation under andra världskriget. Det blir även en kortare vandring med chans att bada för den som vill.
Under dagen passar vi också på att besöka en av öns olivoljeproducenter för att lära mer om den betydelsefulla produktionen. Givetvis smakar vi också på ett par olika varianter av olivoljan. Därefter besöker vi Zakynthos stad (Zante) för en kortare stadspromenad.
Under kvällen väntar middag på en lokal taverna i närheten av hotellet.
Dag 3 – Vandring vid Keri
Nu utforskar vi den sydvästra delen av Zakynthos där klipporna är som brantast, havet som mest blått och grönskan allra grönast. Vi får skjuts till den lilla bergsbyn Keri, varifrån vi börjar vår vandring längs stenbelagda och asfalterade vägar mot fyren i väst.
Här blir utsikten enastående, men vi går aldrig direkt vid några klippavsatser. Istället vänder vi härefter inåt land på grusvägar och går genom ett lummigt odlingslandskap. Vi passerar en och annan bondgård och rundar den sydvästra halvön och får därefter återigen en vacker panoramautsikt, denna gång mot öst. Det blir en skön vandring som också erbjuder en del skugga men likväl kan det vara skönt med ett svalkande bad efter detta.
Dagen bjuder också på ett kulinariskt tema då vi åker till en vingård. Här får vi en introduktion till vin på Zakynthos och får vara med om en enkel vinprovning.
Dag 4 – Utsiktsberget Skopos
Vi åker till östkusten och söder om Argassi letar vi oss upp på en slingrig väg till klostret (Moni) Panagia Skopiotissa. Ursprungligen stod här under Skopos högsta punkt ett tempel uppfört till gudinnan Artemis ära. På resterna av tempelruinen byggdes ett litet kloster upp och har vi tur så har vaktmästaren låst upp kapellet så vi kan ta oss en titt på den fina ikonostasen.
Vi vandrar sedan ner från berget på den västra sidan, ner till Laganasbukten. Grusvägen, som delvis bara är en stig, leder oss förbi ett gammalt marmorbrott innan vi når den långa strandremsan som är en av Karettsköldpaddans viktiga äggläggningsplatser.
Dag 5 – Ledig dag
Efter några fina vandringsdagar tillsammans har du nu en heldag att bara koppla av och njuta efter eget behag. Reseledaren kan ge dig tips på aktiviteter och upplevelser att prova på egen hand.
Dag 6 – Vandring i Louchadalen
Bergen i väst lockar och vi far från vårt hotell uppåt öns nordvästliga delar. På öns högre delar finns pittoreska byar och vi stannar till för en förmiddagskaffe i Kiliomenos, där det även finns mycket andra godsaker att handla.
Även om vandringen är i bergsmiljö är det en jämn grusad vandringsled genom en dalgång vi går, med busk- och skogsbeklädda kullar runtomkring oss. Promenaden får ett kulturellt inslag när vi stannar till vid ett vackert kloster. Om grinden är öppen och kyrkan upplåst är man välkommen att titta in.
I byn Loucha råder lugnet och tiden verkar ha stått stilla. Antalet invånare är mellan 30 och 40 och de blir glada åt besök. Strax utanför byn tittar vi in i ett ysteri där vi får prova får- och getost.
Senare lär vi oss laga en typisk grekisk rätt som vi sedan får som en del av middagen.
Dag 7 – Vandring längs västkusten
Dagens vandring följer kusten från Porto Limnionas till Kambi. Vi går på en grusväg, och bitvis har vi en vacker utsikt över Joniska havet. Målet för dagen är den idylliska byn Kambi, där vi äter lunch på en restaurang som ligger högt på öns steniga västkust. Vyn är fantastisk!
Från Kambi åker vi buss till den lilla byn Volimes, där det säljs keramik och mattor. En mysig plats att shoppa, eller bara sitta i skuggan och njut av ett glas färskpressad apelsinjuice.
Vi avslutar en god matvecka med avskedsmiddag på en lokal taverna.
Dag 8 – Hemresa
Veckan på Zakynthos är nu över. Men Grekland finns kvar och vi har många fler vandringsresor på andra grekiska öar att locka med. Välkommen att resa med TEMA igen!
• Besök på vingård med vinprovning
• Besök på ekologisk farm för olivoljeprovning
• Inträden enligt program
• TEMA-reseledare
Dag 1
Flyg Skandinavien – Zakynthos. Buss till hotellet, ca 30 minuter. Middag på hotellet ingår, men ej gemensam. Sju övernattningar på hotell i Agios Sostis.
Dag 2
Vandring vid Gerakas och stadsvandring i Zakynthos stad (Zante). Besök hos olivoljeproducent.
Vandringen: Total vandringstid (exkl. stopp): 1 tim. Längd: 5 km. Höjdskillnad: Upp 60 meter, ner 110 meter. Underlag: Asfalt, grusväg och sandstrand. Frukost, lunch och middag på lokal taverna.
Dag 3
Vandring vid Keri. Vinprovning.
Vandringen: Total vandringstid (exkl. stopp): 3 tim. Längd: 9,5 km. Höjdskillnad: Upp 190 meter, ner 350 meter. Underlag: Asfalt och grusväg. Frukost, picknick-lunch och middag.
Dag 4
Vandring på Skoposberget.
Vandringen: Total vandringstid (exkl. stopp): 3 1/2 tim till 4 1/2tim. Längd: 11 km, ev. 16 km. Höjdskillnad: Upp 420 meter, ner 450 meter. Underlag: Asfalt, grusväg, ostigat och ev. sandstrand. Frukost, picknicklunch och middag.
Dag 5
Ledig dag. Frukost.
Dag 6
Vandring i Louchadalen. Besök på ysteri med smakprov på lokal ost. Matlagningsdemonstration. Vandringen: Total vandringstid (exl. stopp): 2,5 tim. Längd: 7 km. Höjdskillnad: Upp 100 meter. Underlag: Grusväg och asfalt. Frukost, picknicklunch och middag.
Dag 7
Vandring längs västkusten.
Vandringen: Total vandringstid (exkl. stopp): 2 tim. Längd: ca 5 km. Höjdskillnad: Upp 110 meter, ner 70 meter. Underlag: Ojämn grusväg och ev lite asfalt. Frukost, lunch och avslutningsmiddag på lokal taverna.
Dag 8
Flyg Zakynthos – Stockholm. Frukost.
Ankomst
Samling för rundresans deltagare sker på ankomstflygplatsen där TEMAs reseledare möter upp. Vid vissa resor kan olika flygförbindelser innebära väntetid tills hela gruppen är samlad.
Avbeställningsskydd
Resenären kan skydda sig mot avbeställningskostnad för resa genom att vid bokning teckna det avbeställningsskydd som TEMA erbjuder – läs mer HÄR.
Bussar
Bussarna är anpassade efter gruppens storlek och hyrs in från lokala, välrenommerade företag som håller en för landet god standard. Långfärdsbussar, som vi ofta använder här hemma, saknas ibland, och i vissa fall används mindre bussar eller jeepar för att nå mer svårtillgängliga områden. För att ge alla en rättvis upplevelse roterar vi sittplatser dagligen utan undantag, vilket informeras om vid resans början.
Dricks
Dricks ingår ej i resans pris. Vi rekommenderar dig att räkna med 15 EUR per person. För att göra detta så smidigt som möjligt betalar ni detta på plats till vår Temareseledare som sköter fördelningen vid gemensamma måltider, dricks till chaufförer och lokala guider.
Försäkring
Det är mycket viktigt att vara riktigt försäkrad och TEMA rekommenderar Solids reseförsäkring – läs mer HÄR.
Gruppstorlek
För TEMA står resan och resenären i fokus. Tillsammans möter vi människor, kulturer och upplevelser i naturen på ett nära, äkta och behagligt sätt. Våra gruppstorlekar reflekterar detta och är en stor anledning till att många väljer att resa med TEMA.
Vi undviker allt för stora grupper på våra resor för att ge alla en så upplevelsefylld resa som möjligt och erbjuda resor på riktigt som ger minnen för livet!
Klimat
Klimatuppgifter och aktuella väderprognoser finns bland annat på yr.no, bbc.com och cnn.com.
Klädsel
Något tjockare, men lättare ytterplagg kan vara bra att ha med. Det kan blåsa rejält speciellt på hösten. Det viktigaste är kanske ett par bekväma och väl ingångna skor med tjocka sulor typ sportskor eller vandringskängor.
Tänk även på att du måste bära klädsel som täcker skuldror och knän vid klosterbesök, där herrar bör bära långbyxor och kvinnor kjol. Tag med badkläder då hotellet har pool. Badmöjligheter i havet ges vid flera tillfällen.
Packningstips
Bekväma och oömma kläder (under vandringen)
En omgång ”finare” kläder (till middag)
Lätta, ankelhöga vandringsskor
Vanliga motionsskor (för ombyte och lättare promenader)
Varm tröja
Regnställ
Solhatt
Shorts
Påfyllningsbar vattenflaska
Mindre dagsryggsäck (ca 18-22 l)
Sittunderlag
Kikare
Ficklampa
Solglasögon
Ett litet reseapotek med bla skavsårsplåster
Picknickutsrustning; tallrik, mugg och bestick
Hopfällbar vandringsstav*
*är bra som stöd men inget måste.
Tips och information om TEMAs vandringsresor »
Pass, visum & vaccinationer
Nordiska medborgare behöver ej visum.
Passet måste gälla minst 6 månader efter beräknad hemkomst.
Tidsskillnad
Grekland ligger en timme före Sverige.
Valuta
Euro (EUR). Uttagsautomater finns. De vanligaste bank- och kreditkorten accepteras generellt i större butiker. Uttagsautomater finns i de flesta städer vi reser och övernattar i.
För mer information om valuta och kurs kontakta bank- eller växlingskontor.
Vandringen
Det angivna programmets dagordningen kan komma att genomföras i annan ordningsföljd och Zakynthos har ett flertal vandringsalternativ. Skulle någon av de beskrivna vandringarna av någon orsak inte fungera för gruppen, kan våra erfarna reseledare ersätta den med ett likvärdigt alternativ.
Övrigt
I samband med nationella helgdagar kan det ske ändringar i dagsprogrammet
Hotell Castelli
En familjedriven verksamhet med incheckning från kl 14.00 och utcheckning kl 11.00. Bra engelsk frukost med bland annat grovt bröd och grönsaker. Middagen serveras som buffé med olika teman varje kväll. Poolen är öppen 10.00 - 18.00. Poolhanddukar finns att hyra. Säkerhetsbox finns i rummets garderob. Wifi på hela hotellet. Luftkonditionering. TEMAs resenärer får 15 % rabatt på massage. Massagen utförs av en extern firma som kommer till hotellets olivlund. Massagen är av hög kvalitet och rekommenderas varmt. Boka gärna så tidigt som möjligt för att säkra den tid som passar dig bäst.
Rummen och hotellets läge
Hotellet erbjuder fräscha och fina rum med en lugn och avkopplande miljö, beläget på ett bekvämt avstånd från Laganas huvudgata. Alla rum har balkong med utsikt över olivlundar, och gäster kan välja mellan balkonger med utsikt mot poolen eller mot hotellets framsida där parkeringen ligger, vilket innebär minimal trafik.
Tips för en god natts sömn
För gäster med balkong mot poolområdet kan det ibland förekomma ljud från omgivningen, inklusive lokala djurljud under natten. För att skapa en så behaglig sömnmiljö som möjligt rekommenderas att hålla både glasdörren och jalusidörren stängda. Det hjälper också att hålla rummet svalt och stänger ute ljuden.
Nybyggda rum och trädgård 2024
Hotellet har nyligen utökat med ytterligare rum längs gatan. Dessa är något rymligare men kan påverkas av omgivningens ljud och en ännu oavslutad trädgård. Gäster som föredrar en lugnare vistelse kan välja rum i huvudbyggnaden för en mer avskild atmosfär.
Mygg och råd om stängda dörrar
Under vissa perioder, särskilt vid regn och under våren, kan mygg förekomma. Stängda dörrar och ett mörkt rum hjälper till att hålla dem borta och för en bekvämare vistelse.
Från och med den 1 januari 2025 inför Grekland en ny klimatanpassningsavgift som gäller för alla typer av övernattningar. Avgiften betalas direkt på hotellet.
Avgiften per rum och natt är följande:
4-stjärniga hotell: 10 € per rum och natt
Observera att denna avgift inte ingår i resans pris, och vi som researrangör har inte möjlighet att ta ut eller betala avgiften åt er. Avgiften betalas på plats vid incheckning eller utcheckning på hotellet.
Läs mer inför er resa – HÄR
Med reservation för eventuella ändringar i programmet.
Datum | Flyg- info |
Reslängd | Resa | Avreseort | Pris | Status | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
2025-05-07 |
|
8 dagar | Vandring på Zakynthos | Stockholm | 19 990 SEK | 6 platser kvar | Boka |
2025-05-07 |
|
8 dagar | Vandring på Zakynthos | Köpenhamn | 20 040 SEK | 5 platser kvar | Boka |
2025-05-14 |
|
8 dagar | Vandring på Zakynthos | Stockholm | 21 990 SEK | 6+ platser kvar | Boka |
2025-05-14 |
|
8 dagar | Vandring på Zakynthos | Köpenhamn | 22 040 SEK | 6+ platser kvar | Boka |
2025-09-10 |
|
8 dagar | Vandring på Zakynthos | Stockholm | 21 095 SEK | 6+ platser kvar | Boka |
2025-09-10 |
|
8 dagar | Vandring på Zakynthos | Köpenhamn | 21 150 SEK | 6+ platser kvar | Boka |
2025-09-24 |
|
8 dagar | Vandring på Zakynthos | Stockholm | 22 550 SEK | 6+ platser kvar | Boka |
2025-09-24 |
|
8 dagar | Vandring på Zakynthos | Köpenhamn | 22 600 SEK | 6+ platser kvar | Boka |